22.04.2022

Making Tax Digital MTD

Jak powszechnie wiadomo, od 01.04.2022 wszystkie przedsiębiorstwa zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT – niezależnie od ich obrotu – muszą wystąpić o właściwą rejestrację, a następnie stosować się do nowego porządku w sprawozdawczości cyfrowej – Making Tax Digital (MTD). Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, a pozostajesz zarejestrowany jako płatnik VAT, musisz podjąć kroki, aby spełnić wymagania MTD w zakresie podatku VAT.

Czym jest Making Tax Digital?

Według HMRC Making Tax Digital (MTD) to inicjatywa, która ma na celu ułatwienie ludziom i firmom „zapłaty właściwych kwot podatków” i „zachowania kontroli nad sprawami podatkowymi”. Każdy, kto będzie zobowiązany do adaptacji swojego systemu księgowego do wymogów MTD dla podatku VAT, musi w pierwszej kolejności upewnić się, że oprogramowanie, z którego korzysta, zapewnia możliwość przesyłania wymaganych przez MTD informacji do tax office.

Jaki jest cel zmian?

HMRC jest przekonane, że korzystanie z oprogramowania i szeregu aplikacji do prowadzenia cyfrowego zapisu księgowego, pomoże w zapobieganiu możliwych do uniknięcia błędów podatkowych, które według szacunków kosztują Skarb Państwa prawie 10 miliardów funtów rocznie, w postaci utraconych przychodów podatkowych.

System MTD jest wprowadzany stopniowo, na przestrzeni kilku lat. Pierwsza faza cyfryzacji MTD dla podatku VAT rozpoczęła się 1 kwietnia 2019 r., ale dotyczyła tylko firm zarejestrowanych jako podatnik VAT, których obroty podlegające opodatkowaniu przekraczają próg VAT (85 000 GBP). Należy wspomnieć, że wiele firm o obrotach poniżej progu 85 tys. GBP nadal rejestruje się dobrowolnie, aby móc odzyskać frakcje VAT od zakupów. Do tej pory nie byli oni zobowiązani do przestrzegania wymogów MTD w zakresie prowadzenia ewidencji VAT i raportowania. Dziś już wiemy, że od 01.04.2022 wszystkie firmy zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT – niezależnie od ich obrotu – muszą przestrzegać zasad Making Tax Digital (MTD).

Ostatnia faza cyfryzacji podatkowej będzie odnosiła się do wszystkich innych przedsiębiorstw, bez względu na to czy pozostają zarejestrowane na VAT. Chodzi tutaj o spółki/osoby prawne, osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak również przedsiębiorcy i inwestorzy otrzymujący zapłatę za wynajem nieruchomości o rocznym dochodzie przekraczającym 10 000 GBP. Pierwotnie finalna faza MTD miała zostać wprowadzona już w 2023 r. – konkretnie, od okresu rozliczeniowego rozpoczynającego się 6 kwietnia 2023 r. Jednak zostało to przesunięte na okres po kwietniu 2024 r. Przy czym rząd, jako kluczowy powód przesunięcia czasowego, podaje wystąpienie trudnej sytuacji pandemicznej w roku 2020 i 2021.

Konsekwencje dla firm

W ramach nowego systemu sprawozdawczości VAT, firmy muszą prowadzić cyfrową ewidencję transakcji wchodzących w skład sprawozdań VAT i korzystać z dedykowanego oprogramowania, umożliwiającego obsługę MTD. Oznacza to, że ci, którzy jeszcze nie przechowują swoich danych w formie cyfrowej, będą musieli zacząć to robić od 1 kwietnia 2022 r.

Wybrane przez podatników objętych wymogami MTD programowanie, musi zapewniać możliwość wymiany (czyli również odbioru) informacji cyfrowej z HMRC i za pośrednictwem interfejsu API – Application Programming Interface.

MTD - jak się do tego zabrać...

Podatnikom objętym obowiązkiem MTD dla sprawozdawczości VAT, zaleca się podjęcie kroków w celu jak najszybszego uzyskania zgodności, aby uniknąć problemów w terminowym wdrożeniu nowych wymogów.

Warto wspomnieć, że deklaracje VAT można składać cyfrowo tylko wtedy, gdy autoryzowałeś swoje oprogramowanie i skonfigurowałeś odpowiednie łącze/połączenie MTD. Jeśli nie wiesz, jak przedsięwziąć powyższe, w tym jak autoryzować swoje oprogramowanie, skontaktuj się z nami lub dostawcą oprogramowania w celu uzyskania wskazówek.