Ecommerce Startup
12.05.2022 Klienci i mikrobiznes online Od jakiegoś czasu myślisz o założeniu firmy? Marzysz o tym, aby w końcu pracować dla siebie? Jeśli tak, nie jesteś
(umowa o pracę, wypowiedzenia umowy o pracę, świadectwa pracy, zaświadczenia o wynagrodzeniu)
(kartoteka wynagrodzeń, ewidencja czasu pracy tygodniowej, miesięcznej oraz rocznej, kartoteka urlopowa, lista obecności)
(wynagrodzenie stałe, stawki godzinowe, dodatki, premie, potrącenia, koszty wynagrodzenie chorobowe)
oraz informacji o wynagrodzeniach w formacie Real Time Information (RTI) i przekazywanie ich do Urzędu Skarbowego oraz dla pracowników
(przelewy podatków, przelewy wynagrodzeń)
W zakresie sporządzania dokumentacji na potrzeby National Insurance Contribution Office and Department for Work and Pensions:
Warto zapoznać się ze swoimi prawami jeszcze przed podjęciem pracy, dlatego nie zwlekaj i zgłoś się do nas ze swoimi pytaniami, a otrzymasz niezbędną poradę naszych doradców.
Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Czasem wystarczy zaledwie kilka akapitów, czasem jest to wielostronny dokument.
W umowie powinny się znaleźć:
Podpisując umowę, pamiętaj, że pracodawca ma prawo zrobić kopię twoich dokumentów tożsamości i potwierdzenia domowego adresu zamieszkania, ale nie powinien zatrzymywać oryginałów. Aby pracować legalnie, musisz posiadać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii, jak również ważny numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number).
Dodatkowo należycie opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i podatki. Jeśli pracodawca oferuje pracę bez konieczności opłacania tych świadczeń (dostajesz gotówkę do ręki), łamie prawo. Ty – podejmując taką pracę – również narażasz się na konflikt z wymiarem sprawiedliwości, co może skutkować utrata prawa do pobytu w UK dodatkowo lub prawa do pomocy socjalnej.
Ustawowe wynagrodzenie minimalne
W Wielkiej Brytanii, co roku jesienią, pozostają ustalane na nowo (rewaloryzowane) stawki płacy minimalnej. Jeśli nie otrzymujesz za swoją pracę minimalnej płacy, masz prawo złożyć skargę na pracodawcę, dzwoniąc pod numer Państwowej Agencji Pracy (Employment Agency Standards Inspectorate) tel. 02072155000 (eas@beis.gov.uk) or Advisory, Conciliation and Arbitration Service tel. 03001231100.
Praca na miarę
Tydzień pracy w Wielkiej Brytanii może trwać maksymalnie 48 godzin. Możesz zrzec się prawa do ograniczenia godzin pracy do tego wymiaru, ale pracodawca nie ma prawa zmuszać cię do dłuższej pracy wbrew twojej woli.
Uwaga!
Czasami biura pośrednictwa pracy próbują obejść ten przepis, twierdząc, że płaca za urlop jest wliczona w twoją stawkę godzinową i w związku z tym pracodawca nie musi wypłacać ci poborów podczas urlopu. Jeśli zgadzasz się na takie rozwiązanie, powinno być to wcześniej uzgodnione i jasno opisane w umowie o pracę.
A co z chorobą?
W Wielkiej Brytanii są dwa rodzaje zasiłków chorobowych: Statutory Sick Pay – naliczany od czwartego dnia choroby w standardowej wysokości dla wszystkich zatrudnionych w UK i zasiłek dodatkowy, wypłacany dobrowolnie przez pracodawcę. Najczęściej ustalany jako odpowiednia proporcja uśrednionego wynagrodzenia, uzyskanego przez pracownika w ostatnich miesiącach przed chorobą. Wysokość tej proporcji zależy od indywidualnych ustaleń, zawartych w umowie o pracę.
Prawa i obowiązki
Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy. Masz prawo do równego traktowania bez względu na płeć, wiek, pochodzenie rasowe, orientację seksualną czy wyznanie religijne.
Specjalne prawa dotyczą osób zatrudnionych przez biura pośrednictwa pracy. Biuro nie może żądać opłaty za znalezienie ci pracy lub zarejestrowanie cię w swojej bazie. Nie może też wymagać, żebyś w zamian za szukanie dla ciebie pracy wykupił w biurze inne usługi, takie jak napisanie CV czy szkolenie.
Biuro pośrednictwa nie ma prawa wstrzymać twojej wypłaty, jeśli samo nie otrzymało zapłaty od przedsiębiorstwa, w którym pracujesz. Osoby zatrudnione bezpośrednio przez pracodawców mają dodatkowo prawo do bezpłatnego urlopu okolicznościowego oraz ochrony przed zwolnieniem z pracy z powodu ciąży, działalności związkowej lub ujawnienia informacji w interesie publicznym. Po miesiącu pracy pracownik zyskuje prawo do tygodniowego okresu wypowiedzenia, a po dwóch latach zatrudnienia – prawo do pisemnego uzasadnienia zwolnienia i składania zażaleń na pracodawcę w razie zwolnienia sprzecznego z przepisami.
Jak egzekwować swoje prawa?
Jeśli pracodawca łamie twoje prawa pracownicze, możesz dochodzić sprawiedliwości w kolegium do spraw zatrudnienia (Employment Tribunal). Zażalenie na formularzu ET1 należy wysłać pod adres Employment Tribunal, Customer Contact Centre, PO Box 10218, Leicester, LE1 8EG lub poprzez aplikację na stronie odpowiedniej agencji rządowej www.gov.uk.
Prawo do ubiegania się o zwrot nadpłaconego wcześniej podatku dochodowego
mają osoby zatrudnione na kontrakcie (w systemie PAYE).
Na podjęcie stosownych kroków mają aż 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym wystąpiła nadpłata. Osoby samozatrudnione również mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku w systemie PAYE. Ale odbywa się to dopiero po zamknięciu roku rozliczeniowego i wypełnieniu deklaracji Self Assessment Tax Return.
Podatek może zostać nadpłacony w kilku sytuacjach:
Nie zwlekaj i umów się na spotkanie! W przypadku osób zatrudnionych, prosimy o przygotowanie dokumentów tj. P60/P45 (ewentualnie ostatni payslip) ze wszystkich miejsc zatrudnienia na przestrzeni badanego roku. Na podstawie tych dokumentów ocenimy, czy podatek został naliczony prawidłowo i czy przysługuje Ci zwrot, jak również, ile będzie on wynosił.
12.05.2022 Klienci i mikrobiznes online Od jakiegoś czasu myślisz o założeniu firmy? Marzysz o tym, aby w końcu pracować dla siebie? Jeśli tak, nie jesteś
26.04.2022 Czym jest rozliczenie Self Assesment? Dokument Self Assessment tax return to zeznanie podatkowe pozwalające na zestawienie wszelkich informacji, które są potrzebne HMRC do obliczenia
25.04.2022 Kryptowaluty: handlarz czy inwestor? Około dwie trzecie inwestorów kryptowalutowych w Wielkiej Brytanii wybrało Bitcoin. I w różnych momentach dziesięcioletniej historii kryptowaluty, jej wartość ulegała