Ecommerce Startup
12.05.2022 Klienci i mikrobiznes online Od jakiegoś czasu myślisz o założeniu firmy? Marzysz o tym, aby w końcu pracować dla siebie? Jeśli tak, nie jesteś
Jak powszechnie wiadomo, od 01.04.2022 wszystkie przedsiębiorstwa zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT – niezależnie od ich obrotu – muszą wystąpić o właściwą rejestrację, a następnie stosować się do nowego porządku w sprawozdawczości cyfrowej – Making Tax Digital (MTD). Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, a pozostajesz zarejestrowany jako płatnik VAT, musisz podjąć kroki, aby spełnić wymagania MTD w zakresie podatku VAT.
Według HMRC Making Tax Digital (MTD) to inicjatywa, która ma na celu ułatwienie ludziom i firmom „zapłaty właściwych kwot podatków” i „zachowania kontroli nad sprawami podatkowymi”. Każdy, kto będzie zobowiązany do adaptacji swojego systemu księgowego do wymogów MTD dla podatku VAT, musi w pierwszej kolejności upewnić się, że oprogramowanie, z którego korzysta, zapewnia możliwość przesyłania wymaganych przez MTD informacji do tax office.
HMRC jest przekonane, że korzystanie z oprogramowania i szeregu aplikacji do prowadzenia cyfrowego zapisu księgowego, pomoże w zapobieganiu możliwych do uniknięcia błędów podatkowych, które według szacunków kosztują Skarb Państwa prawie 10 miliardów funtów rocznie, w postaci utraconych przychodów podatkowych.
System MTD jest wprowadzany stopniowo, na przestrzeni kilku lat. Pierwsza faza cyfryzacji MTD dla podatku VAT rozpoczęła się 1 kwietnia 2019 r., ale dotyczyła tylko firm zarejestrowanych jako podatnik VAT, których obroty podlegające opodatkowaniu przekraczają próg VAT (85 000 GBP). Należy wspomnieć, że wiele firm o obrotach poniżej progu 85 tys. GBP nadal rejestruje się dobrowolnie, aby móc odzyskać frakcje VAT od zakupów. Do tej pory nie byli oni zobowiązani do przestrzegania wymogów MTD w zakresie prowadzenia ewidencji VAT i raportowania. Dziś już wiemy, że od 01.04.2022 wszystkie firmy zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT – niezależnie od ich obrotu – muszą przestrzegać zasad Making Tax Digital (MTD).
Ostatnia faza cyfryzacji podatkowej będzie odnosiła się do wszystkich innych przedsiębiorstw, bez względu na to czy pozostają zarejestrowane na VAT. Chodzi tutaj o spółki/osoby prawne, osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak również przedsiębiorcy i inwestorzy otrzymujący zapłatę za wynajem nieruchomości o rocznym dochodzie przekraczającym 10 000 GBP. Pierwotnie finalna faza MTD miała zostać wprowadzona już w 2023 r. – konkretnie, od okresu rozliczeniowego rozpoczynającego się 6 kwietnia 2023 r. Jednak zostało to przesunięte na okres po kwietniu 2024 r. Przy czym rząd, jako kluczowy powód przesunięcia czasowego, podaje wystąpienie trudnej sytuacji pandemicznej w roku 2020 i 2021.
W ramach nowego systemu sprawozdawczości VAT, firmy muszą prowadzić cyfrową ewidencję transakcji wchodzących w skład sprawozdań VAT i korzystać z dedykowanego oprogramowania, umożliwiającego obsługę MTD. Oznacza to, że ci, którzy jeszcze nie przechowują swoich danych w formie cyfrowej, będą musieli zacząć to robić od 1 kwietnia 2022 r.
Wybrane przez podatników objętych wymogami MTD programowanie, musi zapewniać możliwość wymiany (czyli również odbioru) informacji cyfrowej z HMRC i za pośrednictwem interfejsu API – Application Programming Interface.
Podatnikom objętym obowiązkiem MTD dla sprawozdawczości VAT, zaleca się podjęcie kroków w celu jak najszybszego uzyskania zgodności, aby uniknąć problemów w terminowym wdrożeniu nowych wymogów.
Warto wspomnieć, że deklaracje VAT można składać cyfrowo tylko wtedy, gdy autoryzowałeś swoje oprogramowanie i skonfigurowałeś odpowiednie łącze/połączenie MTD. Jeśli nie wiesz, jak przedsięwziąć powyższe, w tym jak autoryzować swoje oprogramowanie, skontaktuj się z nami lub dostawcą oprogramowania w celu uzyskania wskazówek.
12.05.2022 Klienci i mikrobiznes online Od jakiegoś czasu myślisz o założeniu firmy? Marzysz o tym, aby w końcu pracować dla siebie? Jeśli tak, nie jesteś
26.04.2022 Czym jest rozliczenie Self Assesment? Dokument Self Assessment tax return to zeznanie podatkowe pozwalające na zestawienie wszelkich informacji, które są potrzebne HMRC do obliczenia
25.04.2022 Kryptowaluty: handlarz czy inwestor? Około dwie trzecie inwestorów kryptowalutowych w Wielkiej Brytanii wybrało Bitcoin. I w różnych momentach dziesięcioletniej historii kryptowaluty, jej wartość ulegała