15.04.2022

Outsourcing

Sprawne rozwijanie biznesu staje sie coraz większym wyzwaniem, nie tylko przez wzgląd na ogromną konkurencję na rynku, ale też z powodu rosnącej ilości obowiązków nakładanych na przedsiębiorców. Dlatego outsourcing to doskonały sposób na pozbycie się części obciążeń administracyjnych związanych w szczególności z rachunkowością zarządczą i finansową (podatkową).

Skup się na zagadnieniach związanych
z podstawowym profilem działalności Twojej firmy.
My zajmiemy się całą resztą!

Na czym to polega?

Na całym świecie przedsiębiorstwa przeznaczają coraz większe środki na zlecanie zarządzania dokumentami (księgowymi, płacowymi, prawnymi itp.) firmom zewnętrznym. To jest właśnie Outsourcing, czyli delegowanie na zewnątrz firmy czynności niezwiązanych z głównym profilem działalności.
Outsourcing ma różne oblicza. Począwszy od prostych projektów usprawniających procesy biznesowe powodujące obniżenie kosztów, po skomplikowane projekty, które prowadzą do powstania organizacji wirtualnej. Dla przykładu w U.S.A. i Europie Zachodniej firmy najczęściej decydują się na outsourcing działu: IT – 38% , kadr – 19% , dystrybucji i logistyki – 15% oraz księgowości i finansów – 21%.

Jakie przyniesie nam korzyści?

Tradycyjny outsourcing stosowany jest w sytuacjach, gdy dostępne zasoby zewnętrzne są wyższej jakości lub tańsze od wewnętrznych. Dla firmy najważniejsze jest realizowanie misji i skoncentrowanie się na strategii. Można nim objąć proste funkcje uboczne, np. sprzątanie, ochrona czy catering lub pomocnicze wspierające strategię, np. finanse, kadry, obsługę klienta. Ale trzeba pamiętać o tym, żeby działy o znaczeniu strategicznym pozostały w firmie.

W jakich sytuacjach się go stosuje?

Jest to układ partnerski, w którym obie strony walczą o jak najlepsze funkcjonowanie na rynku. Outsoursing pozwala skupić się na kluczowych dla firmy zadaniach, co wpływa na jej wydajność. Dzięki niemu przedsiębiorstwa oszczędzają, ponieważ nie muszą inwestować w pracowników, w technologie i dodatkowe metry powierzchni biurowej. Decyzja o takim wyborze zapada także dlatego, że same przedsiębiorstwa nie mają możliwości prowadzenia takiej działalności. Częste zmiany w regulacjach prawa handlowego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, a co za tym idzie, konieczność stałego śledzenia przepisów
i dostosowywania się do nowych wymogów stwarza konieczność zatrudniania wykwalifikowanej kadry specjalistów. To sprawia, że nieuchronnie wzrastają koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Skuteczniejszym i tańszym rozwiązaniem jest przekazanie tych funkcji zewnętrznym, wyspecjalizowanym jednostkom.

Reasumując - Outsourcing to...

  • obniżenie kosztów, ponieważ firma nie przeznacza funduszy na stworzenie i utrzymanie stanowisk pracy, na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne itp.
  • powierzenie części organizacji grupie fachowców, którzy umiejętnościami i doświadczeniem
    przewyższają naszych pracowników
  • większa stabilność opieki nad powierzonym majątkiem i funkcjami organizacyjnymi firmy
  • brak obciążeń zwiaząnych z chorobami czy cyklem urlopowym kadry przedsiębiorstwa
  • możliwość korzystania z usług ekspertów o dużym doświadczeniu i fachowości
  • możliwość obejścia blokady etatów (specjalista zewnętrzny korzysta ze stanowiska pracy
    i oprogramowania firmy outsourcingowej)
  • bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy
  • współpracując z firmą zewnętrzną nie wzrastają obciążenia związane z godzinami nadliczbowymi, lub z pracą w weekendy
  • łatwy dostęp do najnowszych technologii informatycznych
  • możliwość dostępu do osiągnięć z dziedziny zarządzania i organizacji
  • pozwala utrzymać pożądany poziom etatów, zapewniając wystarczającą liczbę odpowiednio wykwalifikowanego personelu
  • pomaga w zwiększaniu wydajności wszystkich komórek organizacyjnych firmy,
    dzięki oddelegowaniu czasochłonnych zadań na zewnątrz.

W jakich sytuacjach się go stosuje?

Przed podjęciem decyzji o współpracy z firmą outsourcingową warto sprawdzić partnera i upewnić się czy:

  • partner może okazać się referencjami i certyfikatami, które potwierdzają wysoką jakość oferowanych przez niego usług
  • gwarantowana jest poufność i bezpieczeństwo informacji oraz danych (np. o pracownikach firmy czy klientach), którymi będzie zarządzał, a także łatwy do nich dostęp
  • współpraca przyniesie firmie korzyści w postaci redukcji kosztów, podniesienia jakości zarządzania dokumentami i nie spowoduje konieczności drastycznych redukcji kadrowych w firmie
  • wydatki na współpracę można zaplanować na 1-3 lata z góry, a więc czy są one przewidywalne (co przemawia za), czy też są zmienne i można się spodziewać nagłych podwyżek (co przemawia przeciw).